Isı Pompası Nedir?
Isı pompaları; Doğada var olan enerjiyi kullanarak , ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarınızı karşılarlar. Elektrik Enerjisini sadece var olan enerjiyi taşıma esnasında kullanırlar.  Isıtma işlemi için enerji tüketimi yapmazlar. Çektikleri  her  1 kW karşılığında 4 kW Isı Enerjisi üretirler. Daha önce toprak ve su kaynaklı olarak kullanılan Isı Pompaları günümüzde, hava kaynaklı olarak kullanılmaktadır. Böylelikle tasarımları basitleşmiş, yatırım maliyetleri kabul edilebilir hale gelmiştir. Ülkemiz ikliminde Isı Pompası kullanımı büyük bir tasarruf kaynağıdır.

Neden Isı Pompası Kullanmalıyız?

Isı Pompaları kirliliğe neden olmazlar.  Isı Üretmek için yanma işlemi gerçekleşmediği  için bacaları yoktur. Şehirlerin Isısını yükseltmezler.  Aldığınız havadaki Oksijeni azaltmazlar. Ortalama bir klimanın tükettiği enerjiyi tüketip tüm evinizi homojen şekilde ısıtırlar.  Su ile ısıtma yaptıkları için havayı kurutmazlar, hastalıklara neden olabilecek toz, bakteri vs… Yaymazlar!. Rahatlıkla evinizdeki; Radyatörlere, Fan-Coillere veya sıcak su boylerlerinize monte edilebilirler. Yangın, patlama, zehirlenme riski taşımazlar.

Isı pompası bireysel olarak kullanılabilindiği gibi merkezi olarak uygulanabilir. Binalarınıza boru tesisatı döşemek zorunda kalmaz, abonelik vs… işlerle uğraşmazsınız.


TÜKETİM EĞRİLERİ KARŞILAŞTIRMASI

Doğalgaz
40%
Klima

60%

Mazotlu kazan
100%
ISI POMPASI
35%

Kullanıcıya Katkısı ?

Isı Pompası kullanımını Evsel ve Endüstriyel olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Her 1000 lt suyu, 4 TL’ ye ısıta bilmektedir. Günümüzde bu maliyet 7 TL ile 14 TL arasındadır. Oteller veya suyun merkezi olarak kullanıldığı tüm tesislerde Isı Pompası en düşük tüketim faturalarına sahiptir. Özellikle altyapının olmadığı yerlerde 130 m2  izolasyonlu alanı 200-250 TL ısıtmanız mümkündür. Diğer ısıtma türlerine göre hesaplıdırlar.

Isı Pompasının Daha Etkin Kullanımı

Isıtılacak ve soğutulacak mekanın ısı izolasyonu iyi şekilde planlanıp uygulanmalı.İzolasyonun çok iyi olduğu yapılarda ısı pompası sisteminizi kapattığınızda dış hava sıcaklığı sıfırın altında olsa bile , evin soğuması 3-4 gün sürer.

Güneş enerjisi sistemleri ile ısı pompasını edilip maliyetler daha da aşağı çekilebilir.